Most - město, které nezaniklo

Projekt Most - město, které nezaniklo je financovaný Ministerstvem kultury z Programu NAKI III – program na podporu aplikovaného výzkumu v oblasti národní a kulturní identity na léta 2023 až 2030

Popis projektu

Hlavním cílem projektu je uchování dosavadního povědomí a zvýšení znalostí mladší a střední generace o zaniklém středověkém městě Most, předchůdci současného statutárního města Mostu. Tato unikátní transformace historických krajin s přetrženou identitou zasluhuje nejen detailní analýzu, ale také zpřístupnění získaných poznatků veřejnosti.

Cíle bude dosaženo souborem vzájemně propojených výstupů, z nichž hlavním bude podrobný historicky věrný virtuální 3D model města „Starý Most“, jeho zpřístupnění na webu ve formě pohledů na ulici („street view“), průletových animací s komentářem a především 3D virtuální realita. Virtuální realita i uliční pohledy budou obsahovat fotorealistické textury budov získané především ze starých fotografií. Důležitou součástí virtuálního modelu však budou i strukturované informace vztahující se k jednotlivým budovám, ulicím, náměstím a čtvrtím. Nebude se tedy jednat o „mrtvý, budoucím generacím nic neříkající model“, ale o „živý model“ poskytující při jeho procházení unikátní náhled do každodenního života v tomto zmizelém městě.

Popisy budou do vzniklé databáze doplněny s využitím webových nástrojů ve spolupráci dosud žijících pamětníků a nejmladší generace – žáků a studentů škol. Spolupráce, kterou lze neformálně nazvat „Hovory o Starém Mostě“, posílí nejen povědomí nejmladší generace o městě jejich předků, ale pomůže zároveň na poslední chvíli zachránit a uchovat mizející kolektivní paměť a identitu místa. Informace budou prostorově strukturovány v 3D modelu a doplněny v kooperaci s historiky o relevantní poznatky historického výzkumu. Při spolupráci generací se využije na jedné straně schopnost využívat internetové nástroje a na druhé straně znalosti popisující reálný život ve zmizelém městě.

Vedlejšími výstupy budou webové aplikace pro staré mapy lokality a vytvoření digitálních tiskových podkladů pro skládačky papírových modelů a 3D tisk domů, celých ulic a čtvrtí města.

Na projektu spolupracují tři výzkumné instituce: Výzkumný ústav geodetický, topografický a kartografický, v. v. i. (VÚGTK), Filozofická fakulta Univerzity Jana Evangelisty Purkyně v Ústí nad Labem (FF UJEP) a Fakulta informačních technologií Českého vysokého učení technického v Praze (FIT ČVUT).

Odpovědným řešitelem projektu je Ing. Milan Talich, Ph.D. z VÚGTK a odpovědným řešitelem dalšího účastníka projektu je Mgr. Josef Märc z FF UJEP a Ing. Radek Richter, Ph. D. z FIT ČVUT.